- 1 kg mézben található tápanyag egyenértékű 50 db tojással, 25 db banánnal, 40 db naranccsal, 1,6 kg marhahússal.
- A méz cukortartalmának több mint 80%-a azonnal felszívódik ezért nem terheli a hasnyálmirigyet.
- 11 féle vitamint (C, B, H, P), kb. 30-féle ásványi anyagot, 19 féle aminosavakat és enzimeket tartalmaz.
- A méz egyik legismertebb hatása az izmok munkaképességének a segítése. A szív izomzatára is jótékony hatással van. Pozitív hatást képes elérni szívritmuszavarok, szívizomgyulladások, hipertónia, torokgyulladás, gége- és légcsőhurut gyógyításánál.
- A méz rendszeres fogyasztása teljesítménynövekedést, az egész szervezet jó kondícióját, betegségekkel szembeni ellenállóságát eredményezi.
- A méz legendás gyógyhatását tudományos bizonyítékokkal alátámasztani kívánó kutatók szerint a méz lelassítja a kórokozók fejlődését, még olyan baktériumtörzsek esetében is, amelyek ellenállóvá váltak egyes modern antibiotikumokkal szemben.
- A méz hatására a sejtek jobban használják fel az oxigént.
- A méz erősíti az idegeket, az immunrendszert.
- Méregteleníti, tisztítja a szervezetet, mert a máj sokkal könnyebben, jobban és gyorsabban dolgozza fel, mint a cukrot.
- Jótékonyan hat a fiatal szervezetre a csontképző hatása miatt.
- A mézet használhatjuk külsőleg is. Ugyanis ha a bőr sérüléseit mézzel kenjük be, az lakkszerű réteget képez rajta, fertőtleníti, kiöblíti a sebet. A mézzel kezelt seb háromszor olyan gyorsan tisztul, s a sérülés hegtelenül tűnik el. Méz hatására a sérült szövetekbõl gyorsan kitisztul a vizenyő, és a méz serkenti a sejtképződést, megöli a baktériumokat.
2010. június 23., szerda
Méz élettani hatásai
A méz többet jelent mint édesség. Manapság, amikor sok szó esik a természetes táplálkozásról, a méz és a mézzel készült ételek iránt egyre nagyobb az érdeklődés, s a méz pozitív természetes hatásainak tárháza szinte kimeríthetetlen.
Akácméz
Harmonikus ízű, akácvirág illatú édes, lágy és kevésbé savas méz. Színe a csaknem színtelentől az enyhén sárgás árnyalatig terjedhet.
Nagyon kevés virágport tartalmaz. A Magyarországon termelt akácméz különleges minősége miatt Hungaricumnak számít, keresett export termék. Fogyasztása minden formában lehetséges önmagában, kenyérrel-vajjal, teában, sütés-főzéshez, műzli alkotórészként stb.
A helyesen tárolt akácméz, gyakorlatilag a jelentős gyümölcscukor tartalma miatt nem kristályosodik, akár egy évig is eltartható.
Jó fertőtlenítő hatású.
Köhögés ellen, valamint a gyomorsav túltengés miatti emésztési zavarok ellen is ajánlott. Nem domináns ízkaraktere miatt az italok és sütemények szívesen használt édesítőszere.
MÉZZEL VÉDJE EGÉSZSÉGÉT!
Tudja-e, hogy
- a méz a növények nektárjából alakul ki a méhek gyűjtő, átalakító és sűrítő munkája által?
- a méhek átalakító tevékenységéhez használt enzim hatására baktérium-ellenes anyag keletkezik a mézben?
- amíg a mézet vízzel nem hígítják, addig erjedésnek sem indul?
- az ikrás méz apró szemcsézettsége által jobban tisztítja a garatot és a torkot, mint a folyékony méz?
- a folyékony, hígítatlan méz eredményesen használható nagyobb felületű (horzsolt, zúzott) sebek gyógyítására?
- a hígított méz a szem felszínes gyulladásaira, sérüléseire is hatékonyan alkalmazható úgy, hogy a langyos mézoldattal átitatott steril vattatampont tartósan a szemen kell tartani?
- a méz a szervezet vízháztartását is befolyásolja? A méz a felesleges vizet kihajtja.
- a méz támogatja a gyenge szívet és megvédi a májat?
- a méz a vashiányból származó vér-szegénység kezelésére is használható?
- a méz a környezeti stresszhatásoktól megvédi a szervezetet?
- a méz a gyenge ásványi anyag ellátottságból származó hiánytüneteket megszünteti?
- a méz a gyógyteák természetes ízesítője?
Méhpempő
A dolgozó méhek hormonváladéka. Ezzel a fehérjekoncentrátummal táplálják a kikelt álcákat 3 napig, illetve a méhanya kizárólagos eledele.
Ez alapján lesz a méhanya sokszorosan nagyobb a dolgozó méheknél, és a méhpempő hatására él a méhanya sokszorosan hosszabb ideig (3–5 év) is mint a dolgozó méhek. Ugyancsak a méhpempő hatására tud a méhanya óriási reprodukciós feladatot végrehajtani.
Általános roboráló, teljesítményfokozó hatású az emberek esetében. Az emberek már ősidők óta csodaszerként fogyasztják. Jótékony hatását a tudomány is igazolta.
Miközben a méhanya naponta a saját testsúlyánál nagyobb mennyiségű pempőt eszik, képes lerakni naponta 1000-1500 petét, melyeknek össztömege hasonló nagyságú, mint az anya saját testtömege, és mindezen túl 3-5 évig él természetes körülmények között.
Ezt a jelentős különbséget a méhpempő okozza, ill. teszi lehetővé.
A méhpempő összetétele nagyon összetett. Sokszor és sokan elemezték, de az anyag néhány százaléka még ma is ismeretlen. Fő tömege rendkívül jó minőségű fehérje.
Legfontosabb összetevői a vitaminok: a B-vitaminok teljes sorozata megtalálható benne. Ezen kívül növekedést serkentő anyagok, ásványi sók, nyomelemek alkotják. Az egyes alkotó elemek egymás hatását erősítik.
Állatkísérletek szerint - és sokéves humángyógyászati tapasztalatok alapján - teljes felelősséggel kijelenthető, hogy az emberi szervezetre nem ártalmas, még rendkívül nagy mennyiségben sem. Egészséget károsító mellékhatása nincs.
A szervezetre gyakorolt hatása
A méhpempő nem gyógyszer, de igen hatásos táplálkozás-kiegészítő.
A méhpempő általános erősítő, roboráló hatású. Szedésekor a szervezet intenzív méregtelenítése következik be. Ez javítja az anyagcserét a szervezetet alkotó sejtek szintjéig. Azt lehet mondani, hogy "ott segít, ahol baj van", hiszen a betegségeket-végső soron - egy-egy sejtcsoport hibás működése okozza. Leromlott, betegség alatti-utáni állapotból való felerősítésnél kitűnő. A szív és keringési panaszokra, gyomor és bélbántalmakra, idegrendszeri problémákra legtöbbször igen jó hatású. Több szívbeteg orvos állította, hogy ez a "szívesek kenyere".
A méregtelenítésről kevesen tudják, hogy kellemetlen érzésekkel jár együtt. Tompa fejfájás, kellemetlen közérzet, levertség, aluszékonyság, fájdalom a legváratlanabb időben és szokatlan testrészeken mind a tisztulási folyamat kellemetlen velejárója. A szervezet önmaga is tisztul időnként, egy-egy szerv vagy testrész méregtelenítése önmagától is beindul. Az ilyen spontán méregtelenítésnél mondják az emberek, hogy "érzékeny vagyok a frontátvonulásra-időjárásra", "az időváltozástól fáj a fejem". A természetes tisztulás időtartama nagyon hosszú, hetekig-hónapokig is eltarthat.
A méhpempő a tapasztalatok szerint négy-tíznapos szedés után néhány napos intenzív tisztulási folyamatot indít el. Ezen idő alatt az egyén közérzete romlik, fejfájás, egyéb fájdalmak ("vándorfájás") is előállhat. Ekkor lehetőleg nem szabad abbahagyni a szedést, mert a kellemetlen érzés legtöbb esetben csak néhány napig tart, és azután gyors javulás következik be. Napi 2g feletti pempő adag szedése néhány napos hasmenést okozhat, ami a tisztulási folyamat természetes velejárója, nem kóros és elmúlik.
A méhpempő fogyasztása táplálkozás-kiegészítőként:
Fogyasztás előtt ajánlatos összekeverni a mézes pempőt, mert a fajsúlykülönbség miatt a méz és a pempő hosszabb idő alatt szétválhat. A kevés mézben elkevert méhpempőt reggeli előtt, éhgyomorra kell elszopogatni. Minél hosszabb ideig szopogassuk!
Adagolás egy átlagos 70 kg-os felnőtt részére:
A 3 g méhpempőt tartalmazó fiola tartalmát az alábbiak szerint javasolt fogyasztani:
Normál adagolás: naponta fél gramm pempő (egy fiola tartalma 6 nap alatt fogyasztandó).
Általános feljavításra: naponta 0,3 - 0,4 g pempő (egy fiola tartalma 7-10 nap alatt fogyasztandó).
Súlyosabb állapotban, erősen leromlott szervezet, nagyon gyors javulás igénye vagy konkrét célok esetén az adag növelhető egészen 1 g naponkénti mennyiségig (egy fiola tartalma 6 - 3 nap alatt fogyasztandó). Különleges esetben az adag fokozható napi 2-ig.
A javasolt adagok átlagos termetű felnőttre vonatkoznak. Kisebb vagy nagyobb testsúly esetén az adagot arányosan változtatni kell.
Gyerekek részére a testsúllyal arányosan adagolandó.
Pl.: 15 kg-os gyereknek 1 gramm pempő 5 nap alatt =erős adag.
Gyerekeknek készíthető 2 g pempőt tartalmazó fiola is, a könnyebb adagolás céljából.
Közvetlenül a változás kora előtt levő nőknek (rendszertelen/folyamatos vérzés, hőhullámok) 0,5-1 g/nap pempő a normál ciklusát visszaállítja, panaszait csökkenti.
A változáson túljutott nőknek fél-egy évig nem célszerű pempőt fogyasztani, mert a normál havi ciklust visszaállíthatja. Az év letelte után napi 1 g pempő adagolása eredményesen csökkenti a hormonhiánnyal összefüggő panaszokat, jó közérzetet, életkedvet ad
Szívbetegségekre a pempő általában igen jó hatású.
Alacsony vagy magas vérnyomású betegek csak állandó kezdeti orvosi felügyelet -vérnyomás-ellenőrzés- mellett szedhetnek pempőt, mert a gyógyszer-igényük lecsökken, ami súlyos bajt okozhat! A kúra kezdete után legkésőbb egy héttel a gyógyszer-adagolást újra be kell állítani. Vérnyomásprobléma esetén orvosi felügyelet nélkül a pempő szedése tilos!
A méhpempőt mézben elkeverve tartósítjuk, a méz savtartalma tartósítja a pempőt.
A hűtőszekrényben +1 - +3 oC hőfokon tartandó. Megfagyasztani nem szabad.
A méz, virágpor fogyasztása a méhpempő hatását kedvezően kiegészíti.
A méhpempő sok szerves savat tartalmaz, ezért csak saválló eszközzel szabad érinteni. Fémmel érintkezésbe hozni tilos! Legjobb a fa vagy műanyag lapátka használata.
Felhasználják a meddőség az asztma a pajzsmirigy működési zavarok, és a gyomorfekély kezelésében is
Ez alapján lesz a méhanya sokszorosan nagyobb a dolgozó méheknél, és a méhpempő hatására él a méhanya sokszorosan hosszabb ideig (3–5 év) is mint a dolgozó méhek. Ugyancsak a méhpempő hatására tud a méhanya óriási reprodukciós feladatot végrehajtani.
Általános roboráló, teljesítményfokozó hatású az emberek esetében. Az emberek már ősidők óta csodaszerként fogyasztják. Jótékony hatását a tudomány is igazolta.
Miközben a méhanya naponta a saját testsúlyánál nagyobb mennyiségű pempőt eszik, képes lerakni naponta 1000-1500 petét, melyeknek össztömege hasonló nagyságú, mint az anya saját testtömege, és mindezen túl 3-5 évig él természetes körülmények között.
Ezt a jelentős különbséget a méhpempő okozza, ill. teszi lehetővé.
A méhpempő összetétele nagyon összetett. Sokszor és sokan elemezték, de az anyag néhány százaléka még ma is ismeretlen. Fő tömege rendkívül jó minőségű fehérje.
Legfontosabb összetevői a vitaminok: a B-vitaminok teljes sorozata megtalálható benne. Ezen kívül növekedést serkentő anyagok, ásványi sók, nyomelemek alkotják. Az egyes alkotó elemek egymás hatását erősítik.
Állatkísérletek szerint - és sokéves humángyógyászati tapasztalatok alapján - teljes felelősséggel kijelenthető, hogy az emberi szervezetre nem ártalmas, még rendkívül nagy mennyiségben sem. Egészséget károsító mellékhatása nincs.
A szervezetre gyakorolt hatása
A méhpempő nem gyógyszer, de igen hatásos táplálkozás-kiegészítő.
A méhpempő általános erősítő, roboráló hatású. Szedésekor a szervezet intenzív méregtelenítése következik be. Ez javítja az anyagcserét a szervezetet alkotó sejtek szintjéig. Azt lehet mondani, hogy "ott segít, ahol baj van", hiszen a betegségeket-végső soron - egy-egy sejtcsoport hibás működése okozza. Leromlott, betegség alatti-utáni állapotból való felerősítésnél kitűnő. A szív és keringési panaszokra, gyomor és bélbántalmakra, idegrendszeri problémákra legtöbbször igen jó hatású. Több szívbeteg orvos állította, hogy ez a "szívesek kenyere".
A méregtelenítésről kevesen tudják, hogy kellemetlen érzésekkel jár együtt. Tompa fejfájás, kellemetlen közérzet, levertség, aluszékonyság, fájdalom a legváratlanabb időben és szokatlan testrészeken mind a tisztulási folyamat kellemetlen velejárója. A szervezet önmaga is tisztul időnként, egy-egy szerv vagy testrész méregtelenítése önmagától is beindul. Az ilyen spontán méregtelenítésnél mondják az emberek, hogy "érzékeny vagyok a frontátvonulásra-időjárásra", "az időváltozástól fáj a fejem". A természetes tisztulás időtartama nagyon hosszú, hetekig-hónapokig is eltarthat.
A méhpempő a tapasztalatok szerint négy-tíznapos szedés után néhány napos intenzív tisztulási folyamatot indít el. Ezen idő alatt az egyén közérzete romlik, fejfájás, egyéb fájdalmak ("vándorfájás") is előállhat. Ekkor lehetőleg nem szabad abbahagyni a szedést, mert a kellemetlen érzés legtöbb esetben csak néhány napig tart, és azután gyors javulás következik be. Napi 2g feletti pempő adag szedése néhány napos hasmenést okozhat, ami a tisztulási folyamat természetes velejárója, nem kóros és elmúlik.
A méhpempő fogyasztása táplálkozás-kiegészítőként:
Fogyasztás előtt ajánlatos összekeverni a mézes pempőt, mert a fajsúlykülönbség miatt a méz és a pempő hosszabb idő alatt szétválhat. A kevés mézben elkevert méhpempőt reggeli előtt, éhgyomorra kell elszopogatni. Minél hosszabb ideig szopogassuk!
Adagolás egy átlagos 70 kg-os felnőtt részére:
A 3 g méhpempőt tartalmazó fiola tartalmát az alábbiak szerint javasolt fogyasztani:
Normál adagolás: naponta fél gramm pempő (egy fiola tartalma 6 nap alatt fogyasztandó).
Általános feljavításra: naponta 0,3 - 0,4 g pempő (egy fiola tartalma 7-10 nap alatt fogyasztandó).
Súlyosabb állapotban, erősen leromlott szervezet, nagyon gyors javulás igénye vagy konkrét célok esetén az adag növelhető egészen 1 g naponkénti mennyiségig (egy fiola tartalma 6 - 3 nap alatt fogyasztandó). Különleges esetben az adag fokozható napi 2-ig.
A javasolt adagok átlagos termetű felnőttre vonatkoznak. Kisebb vagy nagyobb testsúly esetén az adagot arányosan változtatni kell.
Gyerekek részére a testsúllyal arányosan adagolandó.
Pl.: 15 kg-os gyereknek 1 gramm pempő 5 nap alatt =erős adag.
Gyerekeknek készíthető 2 g pempőt tartalmazó fiola is, a könnyebb adagolás céljából.
Közvetlenül a változás kora előtt levő nőknek (rendszertelen/folyamatos vérzés, hőhullámok) 0,5-1 g/nap pempő a normál ciklusát visszaállítja, panaszait csökkenti.
A változáson túljutott nőknek fél-egy évig nem célszerű pempőt fogyasztani, mert a normál havi ciklust visszaállíthatja. Az év letelte után napi 1 g pempő adagolása eredményesen csökkenti a hormonhiánnyal összefüggő panaszokat, jó közérzetet, életkedvet ad
Szívbetegségekre a pempő általában igen jó hatású.
Alacsony vagy magas vérnyomású betegek csak állandó kezdeti orvosi felügyelet -vérnyomás-ellenőrzés- mellett szedhetnek pempőt, mert a gyógyszer-igényük lecsökken, ami súlyos bajt okozhat! A kúra kezdete után legkésőbb egy héttel a gyógyszer-adagolást újra be kell állítani. Vérnyomásprobléma esetén orvosi felügyelet nélkül a pempő szedése tilos!
A méhpempőt mézben elkeverve tartósítjuk, a méz savtartalma tartósítja a pempőt.
A hűtőszekrényben +1 - +3 oC hőfokon tartandó. Megfagyasztani nem szabad.
A méz, virágpor fogyasztása a méhpempő hatását kedvezően kiegészíti.
A méhpempő sok szerves savat tartalmaz, ezért csak saválló eszközzel szabad érinteni. Fémmel érintkezésbe hozni tilos! Legjobb a fa vagy műanyag lapátka használata.
Felhasználják a meddőség az asztma a pajzsmirigy működési zavarok, és a gyomorfekély kezelésében is
A méhek ajándéka a Propolisz
A propolisz (vagy méhszurok) olyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a dolgozó méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen használnak. Növények – főleg nyárfafélék – rügyeiből, egyéb növényi nedvekből származik, melyet a méhek fertőtlenítő, ragasztó, tartósító céllal gyűjtenek, és használnak.
Ennek a szurokszerű anyagnak az alkoholos kivonata kerül forgalomba. Legjelentősebb hatóanyagai: gyanta, balzsam, viasz, illóolajok, flavonoidok, ásványi anyagok. Erős fájdalom- és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású. A kaptárban a nagyobb testű betolakodó állatokat, miután megölték, a méhek propolisszal balzsamozzák be, így védekeznek a fertőzés ellen.
A propoliszt a növények, főleg a fűz és nyár rügyének ragadós váladékából alakítják át.
A méhcsalád láthatatlan védelmét képezi a propolisz: egy erős, nagy mennyiségű propoliszt termelő családban gond nélkül elpusztítja a vírusokat és baktériumokat. Magas antioxidáns tartalma van: antibiotikumként működő(!), és hámosító hatású flavonoidokat valamint ferulasavat tartalmaz, de találhatóak benne a táplálék felszívódását segítő enzimek, aminosavak, B1, B2, B6, C, E vitamin és ásványi anyagok.
A kaptáron kívül is sokoldalúan lehet használni a propoliszt - az emberi szervezetben is kihasználhatjuk hatását.
Adagolása
Mielőtt kipróbálna valamilyen propolisz készítményt,bizonyosodjon meg róla, hogy nem allergiás rá!
Figyelni kell még arra is, hogy a sok írásban túladagolt (rendszeresen 200-300 csepp/nap) alkoholos propolisz tinktúra az alkohol miatt már károsíthatja a májat.
Másrészt propoliszból az ember 10-20 mg-ot visel el naponta 1 kg testsúlyra vetítve, tehát 100 kg-nál 1-2 grammot. A mi 20%-os tinktúránkban (50 ml) 20-25 gramm propolisz van feloldva, de a kioldódás nem tökéletes, ezért csak kb. 20%-os az oldat. Tehát 100 kg testsúlynál 5-10 ml-nél több nem ajánlott (1 ml = kb. 25 csepp).
A propolisz-túladagolást jelezheti felduzzadt szemhéj, csalánkiütés, vérnyomáscsökkenés. Az adagolást sosem a véglettől kezdjük, hanem kis adagokban, és akkor nem jelenthet problémát: normális adagolásban semmilyen mellékhatása nincs. Túladagolás esetén 4-5 napig szüneteltetni kell a fogyasztását, majd kis adagokban újrakezdhető.
A propolisz már ismert tulajdonságai:
Felhasználása, propolisz kivonatok:
A propoliszból többféle készítmény létezik, ezeket megvásárolhatjuk vagy el is készíthetjük nyers propoliszból
Propoliszos méz
A propolisz és a méz minden egészségügyi előnyét ötvözi a propoliszos méz.
Ajánljuk torokfájásra - ezt egy nap alatt elmulasztja -, gyulladásokra. A drága gyógyszereknél sokszorosan hatékonyabban gyógyítja ezeket a tüneteket napi 2-3 kiskanállal fogyasztva. A propolisz-tinktúra egyébként nem túl kellemes, alkoholos ízét is kiküszöböli mézzel elkeverve, sőt így már különlegességként is hat. A természet antibiotikuma, a propolisz pedig még hatékonyabban fejti ki jótékony hatását, mivel a mézzel vegyítve lassabban, alaposabban terül szét torkunkban, és hosszabb ideig is érintkezik a gyulladt felülettel.
A méz egy kivételes tulajdonsággal rendelkezik: minden idegen anyagot kidob magából. A propolisszal ez csak részben sikerül - egy része feljön a méz tetejére -, de azért érdemes fogyasztás előtt néhány másodpercet kevergetni.
Propolisz tinktúra:
Általában a propoliszból oldatot készítenek.
Ebből készíthetjük el a többi propolisz készítményt is. Először egy üvegben annyi "tiszta" (70%<) alkoholt öntünk a felaprózott propoliszra, hogy azt ellepje, majd lezárjuk az üveget. Ezután naponta felrázva, hagyjuk oldódni kb. egy hétig.
Ha a propolisz elsötétítette az alkohol színét sötét barnásra, akkor megfelelően feloldódott. Ezután érdemes csak erre használt - használható marad, csak nem esztétikus - teaszűrőn kanállal átnyomkodni, hogy teljesen tiszta oldatot kapjunk. Ha nem szűrjük, hagyjuk az aljára ülepedni az idegen anyagokat (keretléc darab, méhláb:) ), és a tetejét használjuk.
Propolisszal a pálinkát is szokták egészségesebbé tenni, persze ehhez nem szükséges a patikai alkohol.
Az oldatot használhatjuk testerősítésre, betegség kezelésére:
nem forró teába, egy kanál mézre csepegtetve, vagy kockacukrot az oldatba mártva is fogyaszthatjuk. Ezt tehetjük rendszeresen, naponta 2 alkalommal 10-20 cseppet, immunerősítőként.
Betegség esetén (ha nem fogyasztott rendszeresen propoliszt) kezelhetjük magunkat napi 2-3 alkalommal, 20-30 cseppnyivel.
Vagy használhatjuk külsőleg:
horzsolásra, sérülésre kenve - krémként, mézben vagy tinktúraként - hámosító hatása miatt gyorsítja a gyógyulást és egyben fertőtlenít. Szájsebekre fültisztítóval kenve napi néhány alkalommal hasonló hatást érhetünk el.
Propolisz krém, balzsam
Az alkoholban feloldott propoliszt ilyenkor mindenképp átszűrjük, majd az üvegét kinyitva, vagy kicsit esetleg melegítve elpárologtatjuk az alkoholt, hogy végül egy méz-szerű, sűrű anyagot kapjunk.
Ezt keverhetjük valamilyen krémbe (vazelinnel összefőzve ajánlják, de az valami átverés lehet - inkább tejkrémbe vagy babakrémbe, mert az fel is szívódik egy héten belül:) ).
A krém fő felhasználási területei: égések, fagyások, aranyér, prosztata-gyulladás, köröm -és bőrgombásodás, reumatikus bántalmak.
Tabletta
A propoliszos tablettát gyomor- és bél-bajokra javasolják - a gyógyszerekkel ellentétben ez nem károsítja a bélflórát!
Amire használhatjuk:
További gyógymódok
Szemelvények dr. Szalay László: Méhdoktor című könyvéből
A következőket külföldi orvosok hatásosan alkalmazták (részletek a könyvben):
Mindezek gyógyítása természetesen függ a szakszerű adagolástól, a propolisz felhasználási formájától, és a betegség pontos fajtájától is (pl. nem minden gombafajtát öl meg).
Ennek a szurokszerű anyagnak az alkoholos kivonata kerül forgalomba. Legjelentősebb hatóanyagai: gyanta, balzsam, viasz, illóolajok, flavonoidok, ásványi anyagok. Erős fájdalom- és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású. A kaptárban a nagyobb testű betolakodó állatokat, miután megölték, a méhek propolisszal balzsamozzák be, így védekeznek a fertőzés ellen.
A propoliszt a növények, főleg a fűz és nyár rügyének ragadós váladékából alakítják át.
A méhcsalád láthatatlan védelmét képezi a propolisz: egy erős, nagy mennyiségű propoliszt termelő családban gond nélkül elpusztítja a vírusokat és baktériumokat. Magas antioxidáns tartalma van: antibiotikumként működő(!), és hámosító hatású flavonoidokat valamint ferulasavat tartalmaz, de találhatóak benne a táplálék felszívódását segítő enzimek, aminosavak, B1, B2, B6, C, E vitamin és ásványi anyagok.
A kaptáron kívül is sokoldalúan lehet használni a propoliszt - az emberi szervezetben is kihasználhatjuk hatását.
Adagolása
Mielőtt kipróbálna valamilyen propolisz készítményt,bizonyosodjon meg róla, hogy nem allergiás rá!
Figyelni kell még arra is, hogy a sok írásban túladagolt (rendszeresen 200-300 csepp/nap) alkoholos propolisz tinktúra az alkohol miatt már károsíthatja a májat.
Másrészt propoliszból az ember 10-20 mg-ot visel el naponta 1 kg testsúlyra vetítve, tehát 100 kg-nál 1-2 grammot. A mi 20%-os tinktúránkban (50 ml) 20-25 gramm propolisz van feloldva, de a kioldódás nem tökéletes, ezért csak kb. 20%-os az oldat. Tehát 100 kg testsúlynál 5-10 ml-nél több nem ajánlott (1 ml = kb. 25 csepp).
A propolisz-túladagolást jelezheti felduzzadt szemhéj, csalánkiütés, vérnyomáscsökkenés. Az adagolást sosem a véglettől kezdjük, hanem kis adagokban, és akkor nem jelenthet problémát: normális adagolásban semmilyen mellékhatása nincs. Túladagolás esetén 4-5 napig szüneteltetni kell a fogyasztását, majd kis adagokban újrakezdhető.
A propolisz minőségét 2 évig megőrzi, de ezt rövidíti a magas hőmérsékleten való tárolás és ha napfény éri.
A propolisz már ismert tulajdonságai:
- Erősíti az immunrendszert
- természetes antibiotikum (szerű)és gyulladáscsökkentő hatású;
- használható légcsőhurut és allergikus jellegű asztma esetében.
- Vírus, baktérium és gombaölő, - használatos például influenza, herpesz és egyes bőrbetegségek ellen;
- növeli az erek rugalmasságát;
- segít megfázásos megbetegedések esetében;
- vérnyomáscsökkentő hatású, valamint
- használják még fekélyek, vérkeringési és szívbetegségek kiegészítő kezelésére is, valamint
- sebgyógyításra, reumatikus bántalmakra, ízületi, derék -és gerincfájdalmakra;
Felhasználása, propolisz kivonatok:
A propoliszból többféle készítmény létezik, ezeket megvásárolhatjuk vagy el is készíthetjük nyers propoliszból
Propoliszos méz
A propolisz és a méz minden egészségügyi előnyét ötvözi a propoliszos méz.
Ajánljuk torokfájásra - ezt egy nap alatt elmulasztja -, gyulladásokra. A drága gyógyszereknél sokszorosan hatékonyabban gyógyítja ezeket a tüneteket napi 2-3 kiskanállal fogyasztva. A propolisz-tinktúra egyébként nem túl kellemes, alkoholos ízét is kiküszöböli mézzel elkeverve, sőt így már különlegességként is hat. A természet antibiotikuma, a propolisz pedig még hatékonyabban fejti ki jótékony hatását, mivel a mézzel vegyítve lassabban, alaposabban terül szét torkunkban, és hosszabb ideig is érintkezik a gyulladt felülettel.
A méz egy kivételes tulajdonsággal rendelkezik: minden idegen anyagot kidob magából. A propolisszal ez csak részben sikerül - egy része feljön a méz tetejére -, de azért érdemes fogyasztás előtt néhány másodpercet kevergetni.
Propolisz tinktúra:
Általában a propoliszból oldatot készítenek.
Ebből készíthetjük el a többi propolisz készítményt is. Először egy üvegben annyi "tiszta" (70%<) alkoholt öntünk a felaprózott propoliszra, hogy azt ellepje, majd lezárjuk az üveget. Ezután naponta felrázva, hagyjuk oldódni kb. egy hétig.
Ha a propolisz elsötétítette az alkohol színét sötét barnásra, akkor megfelelően feloldódott. Ezután érdemes csak erre használt - használható marad, csak nem esztétikus - teaszűrőn kanállal átnyomkodni, hogy teljesen tiszta oldatot kapjunk. Ha nem szűrjük, hagyjuk az aljára ülepedni az idegen anyagokat (keretléc darab, méhláb:) ), és a tetejét használjuk.
Propolisszal a pálinkát is szokták egészségesebbé tenni, persze ehhez nem szükséges a patikai alkohol.
Az oldatot használhatjuk testerősítésre, betegség kezelésére:
nem forró teába, egy kanál mézre csepegtetve, vagy kockacukrot az oldatba mártva is fogyaszthatjuk. Ezt tehetjük rendszeresen, naponta 2 alkalommal 10-20 cseppet, immunerősítőként.
Betegség esetén (ha nem fogyasztott rendszeresen propoliszt) kezelhetjük magunkat napi 2-3 alkalommal, 20-30 cseppnyivel.
Vagy használhatjuk külsőleg:
horzsolásra, sérülésre kenve - krémként, mézben vagy tinktúraként - hámosító hatása miatt gyorsítja a gyógyulást és egyben fertőtlenít. Szájsebekre fültisztítóval kenve napi néhány alkalommal hasonló hatást érhetünk el.
Propolisz krém, balzsam
Az alkoholban feloldott propoliszt ilyenkor mindenképp átszűrjük, majd az üvegét kinyitva, vagy kicsit esetleg melegítve elpárologtatjuk az alkoholt, hogy végül egy méz-szerű, sűrű anyagot kapjunk.
Ezt keverhetjük valamilyen krémbe (vazelinnel összefőzve ajánlják, de az valami átverés lehet - inkább tejkrémbe vagy babakrémbe, mert az fel is szívódik egy héten belül:) ).
A krém fő felhasználási területei: égések, fagyások, aranyér, prosztata-gyulladás, köröm -és bőrgombásodás, reumatikus bántalmak.
Tabletta
A propoliszos tablettát gyomor- és bél-bajokra javasolják - a gyógyszerekkel ellentétben ez nem károsítja a bélflórát!
Amire használhatjuk:
- Torokfájás esetén napi 2-3 alkalommal a már nem forró teába mézet, 10 csepp propolisz tinktúrát (vagy propoliszos mézet) és fél kiskanál virágport teszek, így egy vitaminbombát és fertőtlenítőbombát kapok egyben. Nálam évek óta 4-5 napig tartott egy beazonosítható vírusos megbetegedés, így viszont utoljára másfél nap alatt lezajlott!
- családunk strapabíróbb tagjai ilyenkor tinktúrában megmártott kockacukrot szopogatnak;
- ínygyulladás esetén oldatba mártott fültisztítóval naponta többször kenjük a sebet, az akár 2 hétig fájdalmas sebek néhány nap alatt múlnak el;
- külső, mély sebekre is lehet propoliszt kenni, a különbség látványos. Pattanások ellen is használjuk - de tinktúrát csak éjszakára, mert fél napra sárga pöttyöt hagy. Talán majd krémbe keverve.
- naponta lehet fogyasztani reggelente 20 csepp tinktúrát, és a reggeli köhögések teljesen elmúlhatnak, amit a dohányzás okoz
- propolisz vízhajtó hatását is ki lehet használni fogyókúrához
- nagyon súlyos, rendszeres felfázás esetén is lehet propolisszal hatékonyan megszüntetni a tüneteket.A propolisz tablettánál jóval hatásosabb ilyenkor a tinktúra.
További gyógymódok
Szemelvények dr. Szalay László: Méhdoktor című könyvéből
A következőket külföldi orvosok hatásosan alkalmazták (részletek a könyvben):
- propoliszos tampont helyezve a fül külső hallójáratába, a fül gennyes folyását 10-15 nap alatt meggyógyítja
- a szájüreg és gége betegségeit 3-5%-os propolisz oldatos aeroszolos inhalációval kezelték (napi 10x)
- propoliszkenőcsös kötéssel égési sebeket, bőrátültetést gyógyítanak
- propoliszos végbélkúpot használtak dülmirigygyulladás teljes gyógyítására
- hüvelygolyókkal 80%-nál nagyobb százalékban gyógyítottak vele méhnyak-gyulladást
- gerincfájdalom, reumatikus bántalmak ellen 10%-os propoliszos krémmel kenegetjük esténként a beteg részt. A krémet bedörzsöljük, puha ronggyal bekötjük. A fájdalmat azonnal elmulasztja.
- a kézen levő fertőzések ellen (pl. szálka) is hatásos.
- Lábgombásodást 25-40%-os krémmel néhány napig kenegessünk.
- Övsömörre hosszabb ideig 15%-os krémmel használatos.
- tüdőgyulladásra ajánlanak étkezés előtt egy órával napi 3x 15-35 csepp tinktúrát
- használták koponyalékeléskor, valószínűleg nagyban segítette a túlélést
- véraláfutás kezelésére
- használják amputációknál, trombózisnál, vírusos agyvelőgyulladásnál, fehérvérűségnél, nőgyógyászati bántalmaknál
- drazséban menopauzánál, korai öregedésnél, légző -és emésztőszervi gyulladásoknál, pszichikai zavaroknál
- gyomorfekélyt (étkezések előtt 15 perccel 5 csepp tinktúrával) panaszmentessé tesz az esetek 90%-ban 2 héten belül!
- pörsenéses betegségeket 95%-nál teljesen meggyógyított egy kísérlet során, ahol krémmel vagy tinktúrával kenték a bőrt
- használják foghúzás után fájdalomcsökkentésre és gyógyításra
- amikor már semmi sem hat, a nyálkahártya leukoplákiáját (helyileg és általánosan alkalmazva, napi 50 csepp hideg tejben) a propolisz meggyógyíthatja
- nőgyógyászatban hatékonyan használják: fehérfolyásos sarjadzás, hüvelygyulladás, méhnyak kimaródása, műtét utáni sebfertőtlenítés
- egy kísérletben idegbeteg és agyérelmeszesedésben szenvedő betegeknek adtak drazsét. Egy hónap után nélkülözhetővé váltak az értágítók és nyugatók. Két hónap után jelentős javulás mutatkozott a figyelem és emlékezőképesség terén.
- Izomfájdalmaknál, lumbágónál, erős fejfájásnál, izomfeszülésnél, ízületi merevedésnél a betegek nagyrésze jelentős javulást érez propolisszal
- a mindig műtétre javasolt ínhüvelygyulladást pihentetve és napi 2-3x propoliszos kenőcsöt rákenve 2-3 hét alatt az esetek 80%-ban teljes gyógyulás várható
- állítólag gátolja a rosszindulatú daganatok tömeges jelentkezését. Nagy reményt ne fűzzünk hozzá, mert erre bizonyíték egyáltalán nincs, de immunerősítőként mindenképp érdemes használni daganatos betegségnél.
- herpeszre is ajánlott, sebeket pedig heg nélkül képes gyógyítani
Mindezek gyógyítása természetesen függ a szakszerű adagolástól, a propolisz felhasználási formájától, és a betegség pontos fajtájától is (pl. nem minden gombafajtát öl meg).
A lép és a méhviasz keletkezése és haszna
A lép létrejötte
A méh viasztermelő képessége 12-18 napos korában éri el legmagasabb fokát, a viasztermelő mirigyek ilyenkor a legfejlettebbek.
A méhek a lépépítésekor kúp alakú fürtbe tömörülnek. Ez a fürt több rétegből áll, s szerepe a viasztermeléshez szükséges 33-34 fokos hőmérséklet létrehozása és fenn tartása mellett egy olyan laza szerkezetű függöny kialakítása, amelyben az építőmunkások szabadon mozoghatnak.
Az építőfürt külső héján gyakran vannak öreg méhek, sőt herék is, amelyek test melegükkel járulnak hozzá az építéshez. Amikor az álcákat etető dajka méh viasztükrének külső oldalán a viasz felgyülemlik és pikkellyé alakul, a méh az építők közzé húzódik, és saját viaszát beépíti, majd visszamegy etetni. Minél nagyobb fiasítást kell gondozniuk annál több nektárt, és virágport fogyasztanak, annál több viaszt választanak ki, és annál többet építenek. A lép építés sok méh közös munkája.
Méhviasz
A lépsejtek légmentes lezárására szolgál. Védi a begyűjtött mézet a megromlástól.
(A méhek termelik)
A méh viasztermelő képessége 12-18 napos korában éri el legmagasabb fokát, a viasztermelő mirigyek ilyenkor a legfejlettebbek.
A méhek a lépépítésekor kúp alakú fürtbe tömörülnek. Ez a fürt több rétegből áll, s szerepe a viasztermeléshez szükséges 33-34 fokos hőmérséklet létrehozása és fenn tartása mellett egy olyan laza szerkezetű függöny kialakítása, amelyben az építőmunkások szabadon mozoghatnak.
Az építőfürt külső héján gyakran vannak öreg méhek, sőt herék is, amelyek test melegükkel járulnak hozzá az építéshez. Amikor az álcákat etető dajka méh viasztükrének külső oldalán a viasz felgyülemlik és pikkellyé alakul, a méh az építők közzé húzódik, és saját viaszát beépíti, majd visszamegy etetni. Minél nagyobb fiasítást kell gondozniuk annál több nektárt, és virágport fogyasztanak, annál több viaszt választanak ki, és annál többet építenek. A lép építés sok méh közös munkája.
Méhviasz
A lépsejtek légmentes lezárására szolgál. Védi a begyűjtött mézet a megromlástól.
(A méhek termelik)
Virágpor
Az apiterápia fontos gyógyító terméke. Különböző színű szemcsés anyag, amely magas biológiai értéke folytán jelentős energiaforrás, nemcsak a méhek, de az ember számára is. Mivel a virágport elsődlegesen a méhek, a fiatal méhálcák táplálására használják, így hasznosan segíti az emberi szervezet karbantartását is.
A virágpor tulajdonképpen a virágos növények hím jellegű ivarsejtjeiből áll. Fontos fehérjeforrás, mivel a 22 aminosavból mintegy 20-at tartalmaz. Roboráló ( erősítő ) hatása a speciális fehérjetartalmán túlmenően a magas ásványi anyag tartalmával is összefügg. Elsősorban vas, réz, kén, nátrium, kálium, kálcium, magnézium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, kobalt található benne. Egyben az apiterápiás termékek legjelentősebb vitamin forrása is. Serkenti az anyagcsere folyamatokat, a belső elválasztású mirigyek működését. Elősegíti a vérképzést, erősíti a szívizmot.
Miért kristályosodik a méz?
A mézfogyasztók között néha terjed az a tévhit, hogy a méz azért kristályosodik, mert kristálycukorral etette a méhész a méheket. Ezen a méhészek általában jókat szoktak mosolyogni, majd türelmesen elmagyarázzák, hogy a méz ( elsősorban a vegyesméz ) természetes tulajdonsága, hogy egy idő után besűrűsödik, "megikrásodik".
Gondoljunk csak bele, hogy a nagymama házibefőttje kristálycukros lében van eltéve, mégse csapódik ki benne a kristálycukor, még évek múlva sem.
A különböző fajta mézek eltérő idő után kristályosodnak meg. Ez az idő függ a mézben természetesen jelen levő szőlő- és gyümölcscukor arányától, valamint attól, hogy milyen hőfokon tároljuk. A méz leggyorsabban 15 C fokon kristályosodik meg, az ettől eltérő hőmérséklet lassítja ezt a folyamatot. Az akácméz még 2-3 év múlva is folyékony marad, míg a repceméz pergetés után 1 héttel már bekristályosodik ( nem mintha ez csökkentene az értékéből).
Ha valaki kevésbé szereti a kristályos mézet, akkor max 40-45 C fokon kiolvaszthatja azt vízfürdőben, vagy esetleg mikrohullámú sütőben. Melegítéskor csak arra kell vigyázni, hogy ne nagyon haladja meg ez a hőmérséklet a 45 C fokot, mert akkor bizonyos jótékony hatású anyagok károsodnak a mézben. A boltban kapható mézeknek is néha lehet a hátulütője, hogy túl magas hőmérsékleten hőkezelték, és így elképzelhető, hogy bizonyos szempontból értékcsökkentek lehetnek.
Ezért célszerű - annak aki szereti - kristályosan, természetes állapotában fogyasztani a mézet, vagy olyan helyről beszerezni, ahol biztos hogy szakszerűen kezelték azt.
Gondoljunk csak bele, hogy a nagymama házibefőttje kristálycukros lében van eltéve, mégse csapódik ki benne a kristálycukor, még évek múlva sem.
A különböző fajta mézek eltérő idő után kristályosodnak meg. Ez az idő függ a mézben természetesen jelen levő szőlő- és gyümölcscukor arányától, valamint attól, hogy milyen hőfokon tároljuk. A méz leggyorsabban 15 C fokon kristályosodik meg, az ettől eltérő hőmérséklet lassítja ezt a folyamatot. Az akácméz még 2-3 év múlva is folyékony marad, míg a repceméz pergetés után 1 héttel már bekristályosodik ( nem mintha ez csökkentene az értékéből).
Ha valaki kevésbé szereti a kristályos mézet, akkor max 40-45 C fokon kiolvaszthatja azt vízfürdőben, vagy esetleg mikrohullámú sütőben. Melegítéskor csak arra kell vigyázni, hogy ne nagyon haladja meg ez a hőmérséklet a 45 C fokot, mert akkor bizonyos jótékony hatású anyagok károsodnak a mézben. A boltban kapható mézeknek is néha lehet a hátulütője, hogy túl magas hőmérsékleten hőkezelték, és így elképzelhető, hogy bizonyos szempontból értékcsökkentek lehetnek.
Ezért célszerű - annak aki szereti - kristályosan, természetes állapotában fogyasztani a mézet, vagy olyan helyről beszerezni, ahol biztos hogy szakszerűen kezelték azt.
2010. június 22., kedd
A méz
A méhek (és az ember) tápláléka. Virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. Az ember a mézet az ősi időktől fogva gyűjtötte és eleinte mint csemegét, később mint fontos táplálékot, végül mint gyógyterméket használta, illetve használja
Mai ismereteink alapján a méz közel 70-féle gyógy-, és fiziológiai hatással bír.
A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, s szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket.
Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok. 81%-ban főleg monoszacharid cukrot tartalmaz.
22 féle makro-, és mikroelem található benne.
Elsősorban C és B vitamin, folsav és nikotinsav a leglényegesebb vitamintartalma. Magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát.
A lépes mézben lévő viasz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immun gyengeség esetén.
Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek.
Kontraindikációi: cukorbetegség, pajzsmirigy-túltengés, az agyalapi mirigy túlműködése, allergia és gyomorsav-túltengés.
Nevezték királyok eledeleként, emlegették az örök ifjúság elixírjeként, sőt szerelemfokozó
szerként.
Homérosz az istenek ajándékának, Povidius a tudás forrásának, Hippokratész mennyei
csodaszernek titulálta. Eltarthatóságát jellemzi, hogy a fáraók sírjában ehető mézet találtak.
Ellenállhatatlan csemege és jóval több annál.
Minden kisgyermek tudja, hogy a méz egészséges.
Sajnos többnyire ez minden, amit az emberek a mézről és a méhekről tudnak.
Pedig a méhek élete és a méz előállításának módja izgalmas és megigéző.
AMIRE FIGYELJÜNK
Tippünk:
Mai ismereteink alapján a méz közel 70-féle gyógy-, és fiziológiai hatással bír.
A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, s szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket.
Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok. 81%-ban főleg monoszacharid cukrot tartalmaz.
22 féle makro-, és mikroelem található benne.
Elsősorban C és B vitamin, folsav és nikotinsav a leglényegesebb vitamintartalma. Magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát.
A lépes mézben lévő viasz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immun gyengeség esetén.
Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek.
Kontraindikációi: cukorbetegség, pajzsmirigy-túltengés, az agyalapi mirigy túlműködése, allergia és gyomorsav-túltengés.
Nevezték királyok eledeleként, emlegették az örök ifjúság elixírjeként, sőt szerelemfokozó
szerként.
Homérosz az istenek ajándékának, Povidius a tudás forrásának, Hippokratész mennyei
csodaszernek titulálta. Eltarthatóságát jellemzi, hogy a fáraók sírjában ehető mézet találtak.
Ellenállhatatlan csemege és jóval több annál.
Minden kisgyermek tudja, hogy a méz egészséges.
Sajnos többnyire ez minden, amit az emberek a mézről és a méhekről tudnak.
Pedig a méhek élete és a méz előállításának módja izgalmas és megigéző.
AMIRE FIGYELJÜNK
- A mézben számos természetes anyagot találtak így proteint, enzimeket és vitaminokat,amelynek nagy része 40oC felett elvész.
- Fontos tudnunk, hogy a bolti mézek hőkezeltek, a könnyebb szűrés és töltés miatt, így viszont enzimtartalmuk töredéke a termelői méznek így hát gyógyhatásuk is igen csekély.
- Árulnak olyan termékeket, amelyek bár a nevükben benne van, egy csepp mézet sem tartalmaznak: törökméz, mézes kekszek.
- Vásároljunk termelőtől, méhészektől.
- A méz légmentesen lezárva sohasem romlik meg. De a levegővel érintkezve vizet vesz fel, minőséget jelzi, ahogyan azt számos laikus gondolja. Némely fajta szinte azonnal kristályosodni kezd ilyen, pl. a lóhereméz, repceméz, napraforgó-virágméz stb. erjedésnek indulhat. A méz kikristályosodása is természetes folyamat, és nem a gyenge. A kristályosodás a szőlő- és gyümölcscukor tartalomtól függ, ha a szőlőcukor van túlsúlyban a méz erősebben, kristályosodik.
Tippünk:
- vízfürdőben óvatosan felmelegítve, -sohasem 40 oC nál magasabb hőmérsékleten- ismét megpuhul, elveszíti kristályosságát.
- Sokan ugyanattól a fajtaméztől ugyanolyan ízhatást várnak. Mivel a méz a természetben készül a borhoz hasonlóan az íze nem azonos minden évben. A zamatot és a szint az időjárás, az alapanyagul szolgáló növény is meghatározza. Ugyanarra a mézelő növény fajtára más régiókban más-más ízhatás lehet jellemző. Így hát különböző méhészek azonos méze más zamatú és színű lehet. A különböző fajták ízének leírása szinte lehetetlen. Mindenki próbálja megtalálni az ízléséhez a legközelebb állót.
A méhek
Gyümölcsöskertjeink legkedvesebb és leghasznosabb rovarvendégei a házi méhek.
Magyarországon a méhészkedésnek a házak körül nagy múltja van. A legutóbbi adatok szerint Magyarországon mintegy 900 ezer méhcsalád él 15 ezer méhész tulajdonában. A szorgalmas méhek évente több száz vagonnyi mézet gyűjtenek össze.
A méz nagyon ízes és egészséges táplálék. Noha a mi éghajlati és környezeti viszonyaink nagyon is
alkalmasak a méhészkedésre, viszonylag kevés mézet fogyasztunk.
Egy lakosra évente 30-35 dkg méz, vagyis naponta 1 grammnyi jut, szemben más, a méhészetre kedvezőtlen körülményekkel rendelkező országgal, ahol a fejenkénti fogyasztás az 1 kg-ot is meghaladja. Így azután a termelt mézmennyiségből bőven jut külföldre is. Gyümölcstermő növényeink szinte kivétel nélkül idegen megporzásra szorulnak. A megporzó vad rovarok
száma évről évre jelentősen csökken: ennek következtében fokozódik a méhek szerepe a gyümölcsfák
megporzásában.
Amennyiben valaki egy virágzó gyümölcsfa alatt tartózkodik szélmentes, napos időben, akkor maga is meggyőződhet arról, hogy a virágokat milyen tömegben lepik el a virágport gyűjtő rovarok, méhek. Ezek egyik fáról a másikra repkedve a lábukra és potrohuk szőreire tapadt virágport a bibékre juttatják, megporozzák a virágokat. (megtermékenyítik)
A méhek először a kaptárukhoz legközelebb eső fákat keresik fel. Minél távolabb van a gyümölcsöskert a méhestől, viszonylag annál kevesebb dolgozó méh jut el a virágokra. A méhek 3-5 km-nél nagyobb távolságra nem is repülnek.
Sok gyümölcsöskertben volna lehetőség méhek tartására. Ha azonban nem akarunk méhészettel foglalkozni, akkor legalább ne pusztítsuk, hanem védjük e hasznos segítőtársainkat.
A gyümölcsfák növényvédelme sok áldozatot szed a méhek társadalmából. A növényvédelemhez és a méhekhez nem sokat értő emberek sokszor indokolatlanul és oktalanul okozzák a méhek tízezreinek pusztulását.
Pedig csak néhány alapvető permetezési szabályt kellene figyelembe venni és megtartani!
Ezeket a következőkben foglalhatjuk össze.
1. Virágzás idején csak szükség esetén permetezzünk!
2. Virágzó gyümölcsfát rovarölő szerrel soha ne permetezzünk!
3. Permetezési szándékunkat jelentsük be a községi tanácsnál, ahol azt a méhészekkel közlik, hogy a szükséges óvó intézkedéseket megtehessék.
Sokan félnek a méhektől és ezért nem szeretik, ha a kert közelében méhkaptárt állítanak fel. A félelemre azonban nincs ok. A virágokat szorgalmasan keresgélő méhek csak kivételes esetben támadják meg az
embert. A kertjében nyugodtan dolgozó, sétáló vagy pihenő embert a méhek nem szúrják meg. Csupán az erős szagok (izzadság, erős parfüm) irritálja a méheket arra, hogy fullánkjukat az ember bőrébe szúrják.
A méhszúrás (nem csípés!) nyomán a bőr felületén kisebb daganat, pirosodás, később viszketés jelentkezik, amely azonban veszélytelen és néhány óra alatt elmúlik.
A szúráskor keletkezett kellemetlen érzést ecetes borogatással enyhíthetjük.
Magyarországon a méhészkedésnek a házak körül nagy múltja van. A legutóbbi adatok szerint Magyarországon mintegy 900 ezer méhcsalád él 15 ezer méhész tulajdonában. A szorgalmas méhek évente több száz vagonnyi mézet gyűjtenek össze.
A méz nagyon ízes és egészséges táplálék. Noha a mi éghajlati és környezeti viszonyaink nagyon is
alkalmasak a méhészkedésre, viszonylag kevés mézet fogyasztunk.
Egy lakosra évente 30-35 dkg méz, vagyis naponta 1 grammnyi jut, szemben más, a méhészetre kedvezőtlen körülményekkel rendelkező országgal, ahol a fejenkénti fogyasztás az 1 kg-ot is meghaladja. Így azután a termelt mézmennyiségből bőven jut külföldre is. Gyümölcstermő növényeink szinte kivétel nélkül idegen megporzásra szorulnak. A megporzó vad rovarok
száma évről évre jelentősen csökken: ennek következtében fokozódik a méhek szerepe a gyümölcsfák
megporzásában.
Amennyiben valaki egy virágzó gyümölcsfa alatt tartózkodik szélmentes, napos időben, akkor maga is meggyőződhet arról, hogy a virágokat milyen tömegben lepik el a virágport gyűjtő rovarok, méhek. Ezek egyik fáról a másikra repkedve a lábukra és potrohuk szőreire tapadt virágport a bibékre juttatják, megporozzák a virágokat. (megtermékenyítik)
A méhek először a kaptárukhoz legközelebb eső fákat keresik fel. Minél távolabb van a gyümölcsöskert a méhestől, viszonylag annál kevesebb dolgozó méh jut el a virágokra. A méhek 3-5 km-nél nagyobb távolságra nem is repülnek.
Sok gyümölcsöskertben volna lehetőség méhek tartására. Ha azonban nem akarunk méhészettel foglalkozni, akkor legalább ne pusztítsuk, hanem védjük e hasznos segítőtársainkat.
A gyümölcsfák növényvédelme sok áldozatot szed a méhek társadalmából. A növényvédelemhez és a méhekhez nem sokat értő emberek sokszor indokolatlanul és oktalanul okozzák a méhek tízezreinek pusztulását.
Pedig csak néhány alapvető permetezési szabályt kellene figyelembe venni és megtartani!
Ezeket a következőkben foglalhatjuk össze.
1. Virágzás idején csak szükség esetén permetezzünk!
2. Virágzó gyümölcsfát rovarölő szerrel soha ne permetezzünk!
3. Permetezési szándékunkat jelentsük be a községi tanácsnál, ahol azt a méhészekkel közlik, hogy a szükséges óvó intézkedéseket megtehessék.
Sokan félnek a méhektől és ezért nem szeretik, ha a kert közelében méhkaptárt állítanak fel. A félelemre azonban nincs ok. A virágokat szorgalmasan keresgélő méhek csak kivételes esetben támadják meg az
embert. A kertjében nyugodtan dolgozó, sétáló vagy pihenő embert a méhek nem szúrják meg. Csupán az erős szagok (izzadság, erős parfüm) irritálja a méheket arra, hogy fullánkjukat az ember bőrébe szúrják.
A méhszúrás (nem csípés!) nyomán a bőr felületén kisebb daganat, pirosodás, később viszketés jelentkezik, amely azonban veszélytelen és néhány óra alatt elmúlik.
A szúráskor keletkezett kellemetlen érzést ecetes borogatással enyhíthetjük.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)